How much is a gallon of milk in washington state

How much is a gallon of milk in Seattle?

Transportation: A ride on the bus is $2.50. Milk/Coffee/other: A gallon of milk averages about $3.60. A 16-ounce latte at Starbucks is $3.35, a pint of local beer $4.50. Seattle’s wage is set to begin climbing in April 2015, with many workers reaching $11 an hour next year.

How much does milk cost in Washington?

Complete data[hide]Milk prices by state, September 2018StateState capital (or other large city)CostVermontMontpelier$3.28VirginiaRichmond$2.07WashingtonOlympia$1.97

How much did a gallon of milk cost in 2020?

August 2020 Highlights: U.S. simple average prices are: $3.55 per gallon for conventional whole milk, $3.50 per gallon for conventional reduced fat 2% milk, $4.13 per half gallon organic whole milk, and $4.12 per half gallon organic reduced fat 2% milk.

How much does it cost to make a gallon of milk?

December 2018 Highlights: U.S. simple average prices are: $3.27 per gallon for conventional whole milk, $3.21 per gallon for conventional reduced fat 2% milk, $4.08 per half gallon organic whole milk, and, $4.08 per half gallon organic reduced fat 2% milk. Fridays and weekends) in selected cities or metropolitan areas.

What salary do I need to live in Seattle?

Well, the answer is an annual income of $72,092. A study fromGOBankingrates.com discovered that residents of Seattle earn a median household income of $67,365, which is $4,727 less less than the income needed to cover necessities, savings and additional expenses.

What is the best town to live in Washington state?

Here then, are the 15 best places to live in Washington State based on crime rate, school system excellence, home affordability, and growth and prosperity.

  • Redmond. Source: Pikachu Ink / shutterstock. …
  • Sammamish. Source: Dan Lewis / shutterstock. …
  • Pullman. …
  • Issaquah. …
  • Richland. …
  • Bainbridge Island. …
  • Snoqualmie. …
  • Kirkland.
You might be interested:  How did george washington carver invent peanut butter

How much is a loaf of bread in Washington?

Food pricesMarkets[ Edit ]Loaf of Fresh White Bread (1 lb)3.45 $Rice (white), (1 lb)2.12 $Eggs (regular) (12)2.93 $Local Cheese (1 lb)7.18 $

Where is milk the most expensive?

The most expensive milk on the market comes fresh from Japan’s Nakazawa Foods for a whopping $43 a quart – more than 30 times the average cost of milk. Why so expensive? Supposedly this milk has special stress-relieving qualities.

Is Washington State expensive to live in?

A cost of living index above 100 means Washington, Washington is more expensive.

1010 W Franklin Ave.COST OF LIVINGWashingtonUnited StatesGrocery101.1100Health83.8100Housing164.9100Median Home Cost$381,300$231,200

What is the average price of eggs in 2020?

Eggs, Grade A, Large, Per Doz. in U.S. City Average (APU0000708111) DownloadJul 2020:1.401Jun 2020:1.554May 2020:1.640Apr 2020:2.019Mar 2020:1.525

How much do eggs cost in America?

In 2018, the retail price for a dozen eggs in the United States was 1.54 U.S. dollars. Egg prices in the United States peaked in 2015, when a dozen eggs cost 2.75 U.S. dollars on average.

How much did a gallon of milk cost in 2001?

The cost of a house was $210,000 to own. The cost of eggs was $1.40 a dozen. Milk was $2.85 a gallon.

Why is milk so high?

One of the main reasons for the higher prices is due to fewer cows making milk to meet demand. When the cost of feed went up last year, farmers cut back on their cows. … Any increases in milk prices may have a ripple effect on other dairy products, including yogurt and ice cream.

You might be interested:  How to contact the washington post

What is the markup on milk?

The overall result is a markup of around 5 to 8 percent for staple goods.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector